Pozdrav slnka

03.01.2014 10:30

Tu si môžete stiahnuť a prečítať článok, ktorý vyšiel v časopise Dieťa 1/2014, príjemné čítanie: 1_2014 pozdrav slnka.JPG

 

 

Pozdrav slnka – Surya namaskar

Rozžiarte svoju dušu slnkom, načerpajte novú silu v pohybe a dychu

V minulom čísle som sa venovala joge všeobecne. Dnes vám predstavím najznámejšiu a najúčinnejšiu zostavu cvikov, ktorá sa nazýva Pozdrav slnka.

Predstavte si východ slnka, tú krásnu žlto-oranžovú farbu ranného neba a skúste s nádychom precítiť na svojom tele čerstvú energiu vychádzajúcich slnečných lúčov. Cítite, ako sa slnko prebúdza a spolu s ním aj energia a sila vo vašom vnútri. Je to začiatok nového dňa a je len na vás, ako ho prežijete. Zhlboka sa nadýchnete a vytiahnete ruky k nebu, aby ste sa čo najviac priblížili k slnku. Viete si takto predstaviť úvod svojho dňa? V Indii si jogíni každý deň už tisícky rokov uctievajú slnko, pretože sú si vedomí, aké je dôležité pre náš život na Zemi.

Slnko putuje vo svojich cykloch, každý deň začína svitaním, naberá silu a naplno žiari, až postupne zoslabne a večer odchádza, aby sa zase ráno mohlo opäť objaviť v plnej kráse. Podobne funguje aj náš život. Začína prvým nádychom a smeruje k poslednému výdychu, energia raz stúpa, inokedy klesá a medzitým sa striedajú obdobia radosti, ale aj ťažších skúšok. Život má tiež svoje prirodzené cykly, ktoré musíme rešpektovať a čím viac sa s nimi zladíme, tým ľahšie sa nám bude žiť.

Pozdrav slnka ako cyklus života

V jednom pozdrave slnka si môžeme prejsť všetkými fázami života. Je úžasné naplno precítiť, aké je to stáť silný ako hora, s nohami pevne na zemi. Život však nie je len o radostných okamihoch, a práve v tých najťažších chvíľach najlepšie spoznáme svoju osobnosť. Niekedy musíme klesnúť až úplne ku dnu, aby sme svet videli z iného uhla pohľadu. Naučí nás to rešpektu, pokore a tiež váženiu si dôležitých hodnôt v živote. Tento náhľad zdola nám často prinesie nové nápady a inšpiratívne myšlienky. Kontakt so zemou je veľmi posilňujúci a môže viesť k obnoveniu stability v našom živote. Potom si stačí len počkať na ten správny okamih, keď pocítime opäť pevnú zem pod sebou. Vtedy sa odrazíme a vykročíme s novým nádychom vpred. Pomaly stúpame hore, až sa úplne natiahneme a narovnáme svoje telo opäť do pozície pevnej hory. Ostaneme stáť ešte silnejší a o skúsenosti bohatší.    

Pozdrav slnka – základ zdravého tela

Pozdrav slnka je základná zostava pozícií - asán, ktorá vám nezaberie veľa času, ale posilní celé telo. Je to unikátna zostava jednotlivých pozícií v danom poradí, ktorá sa cyklicky opakuje. Kým jedna pozícia posilňuje, nasledujúca pozícia telo naťahuje. Veľmi dôležitým aspektom je pri cvičení jednotlivých pozícií dych, pričom dýchame len nosom. Je dôležité prechádzať z jednej pozície do druhej spolu s nádychom alebo výdychom. Dychu prispôsobujeme aj tempo nášho cvičenia. Pozdrav slnka sa môže robiť kedykoľvek cez deň, ale je to ideálne cvičenie hneď po prebudení ako ranná rozcvička. Zo začiatku možno cvičiť s pokrčenými kolenami, ktoré sa postupne snažíme dopínať. Celý cyklus sa opakuje 3-7 krát v pomalom tempe, s dôrazom na techniku. Ak by sme chceli schudnúť a zbaviť sa prebytočných tukov, tak môžeme pridať tempo a celú zostavu viackrát dynamicky opakovať.

Aké su výhody pravidelného cvičenia Pozdravu slnka?

·         posilňuje celkové držanie tela,

·         harmonizuje energetické dráhy,

·         má omladzujúce účinky,

·         prečisťuje tráviace orgány,

·         zlepšuje ohybnosť chrbtice

·         prebúdza energiu v celom tele.

Ako postupovať?

Vysvetlíme si základný, najjednoduchší pozdrav slnka, vychádzajúci z powerjogy. Možno nájdete malé odchýlky v cvičení pozdravov slnka z iných škôl, ale princíp je rovnaký. 

Začíname v pozícii hory - tadásana, stojíme s vystretým telom, chodidlá spolu, spevnené stehná, máme aktívne panvové dno, ramená uvoľnené, dlhá krčná chrbtica a cez vrchol hlavy sa ťaháme vysoko hore. Tento postoj je veľmi dôležitý, pretože nás učí správnemu držaniu tela. S nádychom zdvihneme ruky a s výdychom prechádzame do hlbokého predklonu, buď cez rovný alebo guľatý chrbát. S nádychom sa odtlačíme od stehien a narovnáme chrbát do rovného predklonu. S výdychom sa pritiahneme ešte nižšie do hlbokého predklonu. Vykročíme pravou a ľavou nohou do pozície dosky, chrbát je vystretý, dlane tlačíme do zeme a pomaly s výdychom klesáme do kliku. Ak sa nám nedarí zísť cez rovné telo, pokrčíme kolená na zem a klesneme. S nádychom sa vytiahneme do pozície kobry, ramená ťaháme od uší dole a spevňujeme spodné brucho. Prejdeme cez kolená do pozície psa, ostaneme v tejto pozícii niekoľko nádychov. Potom s nádychom vykročíme pravou nohou dopredu medzi ruky a s výdychom pritiahneme aj ľavú nohu k pravej do hlbokého predklonu. S nádychom dorovnáme chrbát do rovného predklonu a s výdychom sa pritiahneme ešte nižšie do hlbokého predklonu. S nádychom sa vytiahneme buď cez rovný alebo guľatý chrbát hore do pozície hory. Zopakujeme celú zostavu aj na druhú nohu a prejdeme to 3 až 5 x celú na obe strany, podľa fyzickej kondície.