10 joga pozícií na každý deň

12.12.2017 14:59

Určite si už počula o výhodách pravidelného cvičenia jogy. S jogou sa ti podarí naštartovať metabolizmus, spevniť telo, natiahnuť stuhnuté svaly a prebudiť imunitu. Okrem toho zabudneš na každodenné starosti a naučíš sa vypnúť myseľ a relaxovať.
Ak však stále premýšľaš, kedy a ako začať cvičiť pravidelne, dnes ti prinášam účinnú zostavu cvikov na každý deň. Aktivuješ celé telo a využiješ všetky benefity jogy. Zostava ti nezaberie veľa času. Zo začiatku podrž 5 dlhých nádychov a výdychov, postupne výdrž predlžuj. Ak nemáš vážnejšie zdravotné komplikácie, mala by si zvládnuť postupne všetky cviky. V každom chvíľu vydrž a pokojne dýchaj.
Na záver si dopraj relaxáciu. Ľahni si do polohy mŕtvoly na chrbát. Pozoruj svoj dych a nechaj celé telo ťažké a uvoľnené. Skús neriešiť v hlave nič. Každú myšlienku, ktorá príde len posúvaj ďalej, až úplne vyprázdniš myseľ. Aby sa ti ľahšie relaxovalo, pusti si nejakú pokojnú hudbu a zapáľ si sviečky.

Poloha dieťaťa
Pohodlne sa posadíme na päty, celé telo je uvoľnené, oči sú privreté, čelo sa dotýka podložky. V prípade potreby, dajte nohy mierne od seba alebo použite blok pod hlavu, aby bol chrbát úplne voľný.
Prináša uvoľnenie do celého tela. Pomáha pri bolestiach hlavy a migrénach. Uvoľňuje najmä spodný chrbát, boky, stehná a členky. Zmierňuje bolesti chrbta a krku. Upokojuje mozog a pomáha znížiť stres a únavu. Masíruje orgány v brušnej dutine.

Mačka – mačací chrbát
Prejdeme do pozície mačky, dlane si dáme pod ramená a kolená pod bedrový kĺb. S nádychom otvárame hrudník, prehneme chrbát a vyťahujeme sa. S výdychom zaguľatíme chrbát. Striedame niekoľkokrát, kým cítime príjemné uvoľnenie celej chrbtice.  
Veľmi účinne naťahuje celý chrbát a krk. Jemne masíruje brušné orgány a chrbticu.

Doska
Prejdeme do pozície dosky, kde pevne držíme celé telo rovnobežne so zemou. Dlane sú pod ramenami, pevne zatlačené do zeme. Vťahujeme podbruško a dávame si pozor, aby nám panva nevyskočila vyššie alebo nižšie. Aj hlava je v predĺžení tela.
Poloha posilňuje celé telo. Je veľmi účinná najmä na spevnenie brušných svalov, chrbtových a rúk.

Kobra
Ak sa dá, prejdeme z dosky s výdychom kľukom dole. Ak nie, tak cez pokrčené kolená klesneme na brucho  a s nádychom vytiahneme hrudník vysoko hore. Držíme spevnené brucho a ramená ťaháme dozadu.
Poloha zlepšuje držanie tela, posilňuje chrbticu, paže, zápästia. Otvára hrudník a pľúca, ramená a brucho. Formuje zadok, stimuluje brušné orgány a pomáha pri depresii, únave.

Pes
Z pozície kobry prejdeme cez mačku do psa. Natiahneme vysoko panvu a navažujeme sa na stehná, postupne prepíname nohy. Snažíme sa položiť päty na zem. Dlane sú celou plochou na zemi. Chrbát je vystretý a ramená uvoľnené, otvorené.
Pozícia prebúdza energiu v celom tele, naťahuje celú zadnú stranu tela (ramená, ruky, chrbát, hamstringy, lýtka). Posilňuje ruky a nohy, mierni bolesti hlavy, únavu, nespavosť, depresie. Upokojuje myseľ, zlepšuje trávenie. Predchádza príznakom menopauzy a osteoporózy. Zmierňuje menštruačné ťažkosti.

Hlboký predklon
Z pozície psa prekráčame k rukám. Spojíme nohy, chytíme sa za lýtka alebo položíme dlane na zem. Ťaháme sa čo najnižšie. Nohy sú vystreté, prípadne len mierne pokrčené v kolenách.
Upokojuje mozog a pomáha zmierniť stres a depresiu. Stimuluje pečeň a obličky. Naťahuje zadné stehná, lýtka a boky, posilňuje stehná a kolená. Zlepšuje trávenie a aktivuje imunitný systém. Pomáha zmierniť príznaky menopauzy. Znižuje únavu a úzkosť. Zmierňuje bolesti hlavy a nespavosť. Pomáha na astmu, vysoký krvný tlak, neplodnosť, osteoporózu, zápaly prínosových dutín.

Vysoký polmesiac
V stoji vykročíme jednou nohou dozadu. Zadnú nohu položíme na špičku. Ruky natiahneme vysoko hore a ak sa dá, tak si prsty prepletieme a ukazováky necháme vystreté. Predné stehno je pevné, pohľad smeruje na jeden bod, aby sme ľahšie udržali rovnováhu a v pozícii chvíľku vydržíme. Potom vystriedame nohy.
Poloha posilňuje celé nohy. Otvára bedrové kĺby. Masíruje zažívacie a reprodukčné orgány.
 
Široký predklon
Postavíme sa do širokého postoja, tak aby boli nohy v jednej línii. Natiahneme s nádychom ruky hore a s výdychom sa ťaháme dole. Necháme chrbát natiahnutý a ruky položíme na zem alebo sa chytíme za nohy.
Poloha posilňuje a naťahuje vnútorné a zadné stehná a chrbticu. Aktivuje orgány v bruchu, upokojuje mozog, zmierňuje bolesti chrbta, aktivuje imunitný systém. Zlepšuje trávenie a znižuje únavu.

Sviečka
Z ľahu na chrbte zdvíhame pomaly panvu. Krk ostáva uvoľnený, podopierame si kríže. Ostávame na ramenách a nohy ťaháme vysoko hore. Nerobte ju v tehotenstve a počas menštruácie.
Sviečka je jedna z najprospešnejších pozícií v joge. Aktivuje imunitný systém. Upokojuje mozog a pomáha zmierniť stres a depresiu. Stimuluje štítnu žľazu, prostatu a brušné orgány. Naťahuje ramená a krk, spevňuje nohy a zadok. Zlepšuje trávenie. Pomáha zmierniť príznaky menopauzy. Znižuje únavu a zmierňuje nespavosť. Terapeuticky pôsobí na astmu, neplodnosť a zápal prínosových dutín.

Pluh
Z pozície sviečky necháme klesnúť nohy za hlavu. Ak sa dá, ostávajú vystreté a dotýkajú sa zeme. Zatlačíme špičky do zeme a napneme stehná. Ruky necháme na zemi alebo ich prepletieme pod panvou. Keď vychádzame z pozície, rozpletieme prsty na rukách a pomaly rolujeme chrbát na zem.
Poloha upokojuje myseľ, stimuluje brušné orgány a štítnu žľazu. Naťahuje ramená a chrbticu. Pomáha zmierniť príznaky menopauzy. Znižuje stres a únavu. Lieči bolesti chrbta, bolesti hlavy, neplodnosť, nespavosť, zápal vedľajších nosových dutín.